Anasayfa / Fetvâ / İtikad / Ölüm-Kabir Hayatı / Ölü için yemek, ziyafet vermek caiz midir?

Ölü için yemek, ziyafet vermek caiz midir?

Sa. öncelikle İslam dinini sahih kaynaklardan öğrenilmesi için yapmış olduğunuz bütün çalışmalardan dolayı sizleri kutluyorum. Rabbim çalışmalarınızı bereketli etsin. Sorum şudur: Erzurum bölgesinde ölünün arkasından 3 cü veya 4 cü günü HAYRAT YEMEĞİ adında bir yemek verilmektdir. ölünün hayrına yapılmaktadır. Farzlara dikkat etmeyen bu insanlar bu yemeğe çok önem veriyorlar. onlar için ölen yakınları için olmazsa olmaz. BUNUN DİNDE SÜNNETTE YERİ VAR MI? VARSA HÜKMÜ NEDİR? Örf ise buna ibadet havası yüklenmesi doğru mudur? Bunu babalarından gördükleri ve eski hocaların çok sevaplı bir şey olduğunu söylemektedirler. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Selam ve dua ile. Veysel

Değerli Kardeşimiz;

İslam’da böyle bir hüküm yoktur. Sizin de belirttiğiniz gibi bu yöresel bir adet. Ehl-i sünnet’e göre yemek yedirmek, su içirmek gibi hayırlar ölü’ye bağışlanabilir ve yapılabilirdir. Burada bir sıkıntı yok.

Dinin her farz hükmüne olması gerektiği biçimde dikkat edemeyebiliriz, ancak bu yapacağımız hayırları engellememelidir.  Mesela namaz kılmayan birine, niye sadaka veriyorsun diyemeyiz. Allah katında her hayrın karşılığı vardır, bu durum hükümlerle sınırlı olsa idi, sadece namaz kılanlar zekat versin yahut hayır yapsın gibi net şekilde ifade edilirdi.

Dolayısıyla bizim yapacağımız, farzlarına dikkat etmeyen bu insanların, hayırlarını küçümsemek değil bu hayırları vesile bilerek onlara farzların önemini anlatmak ve bu hayırları için Allah’ın onlara hidayet nasib etmesini dilemektir.

Selam ve Dua ile.

Nurulenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde