Anasayfa / Fetvâ / Ekonomi / Muhtelif Meseleler / Kiraya karşılık eşyaya el koymak caiz midir?

Kiraya karşılık eşyaya el koymak caiz midir?

Mal sahibi uzun süredir veyahutta birkaç aylık kirasını ödemeyen kiracısının malına kira borcuna karşılık el koyabilir mi?
 
Kiracı kirayı vermek yerine borcunu vermeden kaçmaya yelteniyor ve mal sahibi durumu farkedince dükkandaki mallara el koyuyor. Bu durumda kiraya karşılık mallara el koymak caiz mi?  Hakkı

Değerli Kardeşimiz;

Hukukun yapması gerekeni kendisi yapmaya çalışmamalı. Kiraya verirken noter tasdikli sözleşme yapılabilir yahut kapora alınabilir. Kiraya veren bu tür durumları engellemek için işin başındaki yöntemleri kullanmalıdır. Bu şekilde caiz değildir, gasp olur.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

  1. Borcunu tanımayıp umursamayana, uzun müddet mekanı işgal edip kendi malı gibi davranana ve Hukuk denilen o makamlar ise umursamadığı durumlarda durum nedir?

    Borcu affetmek en evlâsı ancak oda adam olana, dinden haberdar olan ve borcunu kabullenip durumunu îzâh edene oluyor. Ağabeylik yapıp, başkasının malını keyfine göre kullanıp, canı istediği zaman da bir vakitte herşeyi toplayıp gitmeye kalkana sanırım Alacaklı kişinin kendi başına yapması gereken bazı muâmeleler vardır!

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber