Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Muhtelif Meseleler / İntihar edersem cehenneme mi giderim?

İntihar edersem cehenneme mi giderim?

Selamun aleyküm hocam izin werirsenız sıze bır soru sormak ıstıyorum. Hocam ben 25 yasında bır erkegım hocam durumlarım cok kotu ben(kocaeli) yasıyorum. İnsanlarla aramı ıyı tutmaya calısıyorum ama ınsanlar bana karsı hor davranıyor hocam. Babam uzak mesafede calıstıgı ıcın evı bana emanet ettı bende ewı koruyamadım her halde. Hayata karsı guvenım kalmadı bırazda benden kaynaklandı anladıgım kadarıyla. Psıkolojık sorunlarım da var intihar etmek ıstıyorum hocam eger intihar edersem cehennememı gıderım? simdiden tsk ederım Allah Razı Olsun Hocam. Murat

Değerli Kardeşimiz;

İntihar edenin cennete mi cehenneme mi gideceğini yalnızca Allah bilir. Bu konuda  bir şey diyemeyiz ancak intihar edenin ahirette geri dönülemez bir pişmanlık ve acı yaşayacağı kesindir. Kendini öldürmek, bir başkasını öldürmekten dahi daha büyük bir günahtır. Böyle büyük bir günahla tevbe fırsatı olmadan ahirete gitmek bu dünyada ne kadar acı yaşıyor olursa olsun istisnasız her insanın pişman olacağı bir hareket olur. Kaldı ki intihar etmek isteğinin sebeplerinden biri, dünyanın bir imtihan olduğu gerçeğinin yeterince farkında olmamaktır. İntihar etmeyi düşünmek yerine İslami bir hayat yaşayıp, Cenab-ı Hak’ka her gece size düzenli ve istediğiniz gibi mutlu bir hayat vermesi için dua ediniz. Göreceksiniz ki dualarınızın tesiriyle hayatınız farklı bir boyuta girecektir.

Her şeye rağmen muhakkak ölmek istiyorsanız da yapacağınız iş sadece şu olsun ki iki rekat namaz kılıp cenabı hakka şu şekilde dua edin. “Allahümme ahyinî mâ kânetil hayâtü hayran lî ve teveffeni izâ kânetil vefâtü hayran lî” Bu duanın manası şudur (Türkçesiyle de yapabilirsiniz) “Allahım! Yaşamam benim için hayırlı ise beni yaşat. Ölüm benim için hayırlı ise beni öldür.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber