Anasayfa / Fetvâ / Dualarım kabul olmuyor mu?

Dualarım kabul olmuyor mu?

  • Dualar neden kabul olmaz
Çok sıkıntılarım var (maddi ailevi sağlık konularında )bana tavsye edebileceğiniz hacetler için okunan dua,ayet veya sure verebilir misiniz?Ve nasıl okunacağını öğretir misiniz? Hacet namazları kıldım çok ayetler sureler okudum hala bekliyorum moralim çok bozuk ayrıca evlenemedim lütfen yardımcı olun Saygılar Fatma Zehra Korkmaz

Değerli Kardeşimiz;

En önemli meseleleri belirtmemişsiniz.

Duaların makbuliyeti ve kabulü için bir kısım şartlar vardır.

Bunların başında, tam itikad gelir. İtikadınız’da, inancınızda bir bozukluk yahut eksiklik var ise, bu durumda Allah’ın rızası gelmez. Misâl Kur’anda olan bir hükmü kabul etmeyen kişi, sabah akşam secde halinde de olsa, bu münacatın Allah katında değeri olmaz. Bu konuda Resulullah sav ‘Bid’at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz’ buyurmuşlardır. İlk şart düzgün itikad!

İtikad tamam ise sırada haramlardan kaçmak vardır. Allah teâla’nın haram kıldığı işlerden, gönlümüzü kapatıp kaçtıkça rahmetin kucağı bize sonuna kadar açılır. Elbette bizler melek değiliz, yeri gelir bir günah belki bir haram işleyebiliriz bu durumda da yapılacak olan hemen tevbe ve istiğfar ile af dilemek rahmet dairesinden çıkmamaktır. Resulullah sav bir hadislerinde ‘Haramdan sakının! Midesine haram lokma girenin kırk gün duası kabul olmaz.) [Taberani] buyurmuşlardır. Haramlara dikkat!

Çok mühim bir mesele de  5 vakit namaz vardır. Namaz kılmayanın duasını Allah kesinlikle kabul etmez demek doğru değildir ama, namaz kılmayan kişi Allahla arasındaki çok büyük bir bağı koparmıştır diyebiliriz. Allah namaz kılan kullarından razıdır. Onlara verdiği her musibeti, belayı yüklerce mükafata hayra çevirir. ama bu dünyada ama ahirette!

Bunlardan sonra bilmemiz gereken bir takım meseleler daha vardır.

Allah teâla, sıkıntıları belaları sevdiği kullarına verir. Bunu çok iyi bilmeli hiç aklımızdan çıkarmamalıyız. Kur’anı Kerimin’de bize şöyle buyuruyor: “Bana dua edin, icabet edeyim”

Peygamber efendimiz’de konuyla ilgili olarak hadisi şeriflerinde şöyle buyurmuşlardır;

Allahü teâlâya, kabul edileceğine tam inanarak dua ediniz! Biliniz ki, Allahü teâlâ gafil bir kalb ile yapılan duayı kabul etmez. [Şir’a]

Allahü teâlâ, duanızı kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadı diye acele etmeyiniz! Allah’tan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz. [Buhari]

İstediğiniz şeylerin henüz olmaması dualarınızın kabul edilmediği anlamına gelmez. Dua başka nedenlerle de gecikebilir. Dua’ya mutlaka devam edin. Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Mümin dua edince, Allahü teâlâ, Cebraile, “Ben onu seviyorum, isteğini hemen yerine getirme!” Facir, [günahkâr] dua edince de “Ben onun sesini sevmiyorum. İsteğini hemen yerine getir” buyurur. [İbni Neccar] bir başka hadiste Allahü teâlâ, kendisinden bir şey istemeyene, dua etmeyene gadap eder. [Tirmizi]

Ettiğiniz duaların gerçekleşmesi için sizin elinizden gelen küçük büyük fiili bir işte mümkün ise onları yapın. Bir hadiste Resulullah sav ‘Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir.’ [Deylemi] buyurmuşlardır.

Dualarınıza başlamadan önce şu duayı en başında yapın:

‘Elhamdülillahi rabbil âlemîn, essalâtü vesselâmü alâ resûlinâ Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecmaîn’ 

ve duanız bittikten sonra şu şekilde salavat söyleyin:

“Allahümme salli alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammed” 

Resulullah efendimize duaların başında ve sonunda yapılan salavatlar aradaki duanında  kabulüne sebeptir.

Okuduğunuz ayet ve sureleri arapça telaffuzlarını doğru bir şekilde yapmaya çalışın. Eğer arapça okumayı bilmiyorsunuz surelerin orjinal okuyuşlarını dinleyip dilinizi buna göre düzeltin.

Ve son olarak etkili bir hacet duasıdır:

“Allâhumme ileyke eş’kû dâ’fe kuvvetiy ve kîllete hiletiy ve hevâniy alennâs; Yâ Erhamerrahimiyn, ente Rabbül müstad’âfiyn; ente erhamu biy min entekileniy ilâ aduvvin bağiydin yetecehhemuniy, ev ilâ sadıykın karîbin mellektehu emrî. İn lem tekûn gadbane aleyye, felâ ubâliy, gayre enne âfiyeteke ev seûliy. Euzü binûri vechikellezi eşrekat lehu zulûmatu ve salâha aleyhi emriddünya vel âhıreti en yenzile bi gadabüke ev yehılle aleyye sehatük; ve lekel utba hatta terda ve lâ havle velâ kuvvete illâ bike.”
“Allahım, kuvvetimin yetersiz kaldığını, çaresiz olduğumu, halk nazarında hor hakîr hâle düştüğümü görüyorsun. Ya erhamer rahimiyn, zayıf görülüp ezilenlerin Rabbi sensin. Kötü huylu ve kötü tavırlı yabancı düşmanın eline beni terketmeyecek, hattâ himayemi ellerine verdiğin akrabadan bir dosta bile beni bırakmayacak kadar Rahimsin.
Allah’ım, bana karşı gazablı değilsen; çektiğim eziyet ve belâlara hiç aldırış etmem. Ancak şu da var ki, koruma sahan bunları da çektirmeyecek kadar geniştir. Allah’ım, gazabına maruz kalmaktan, yahud rızasızlığından, senin bütün zulmeti parıl parıl aydınlatan, dünya ve âhıret hallerinin yegâne selâmete çıkartıcısı olan NUR’u Vechine sığınırım. Allah’ım rızan olasıya senden affını diliyorum. Havl ve kuvvet ancak seninledir.”

 

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde