Anasayfa / Osmanlıca / “Osmanlıca öğrenmek onbeş dakikadır…”

“Osmanlıca öğrenmek onbeş dakikadır…”

Merhaba Metin Bey! Öncelikle sahasında ilk ve tek olan Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi hayırlı olsun.

Teşekkür ederim.

Osmanlıca Dergi çıkarma fikri nasıl çıktı, bu konuda ne dersiniz?

İnsanlar tarihlerine, atalarının bıraktığı mirasa her zaman ilgi duymaktadırlar ve bu ilgi duydukları kaynaklara ulaşmak için önlerinde önemli bir engel vardır. Bu da teraküme eden, biriken o mirasın yazısını bilmemektedir.

Evet, herkeste o biriken kültüre ve yazı diline bir ilgi var, fakat zihinlerde yanlış bir bilgi de var. O da, Osmanlı Türkçesini öğrenmek çok zor. İstedik ki bu yanlışlığı düzeltelim. Bu da insanları o zamana götürmektense kendi zamanlarındaki görsellik ve kolaylıkla öğrensinler diye düşündük. Bu gaye ile herkesin aşina olduğu formatta Osmanlı Türkçesi öğreten bir dergi çıkardık.

Osmanlıca Dergisi temsili imajHakikaten Osmanlı Türkçesini öğrenmek zor mu?

Osmanlı Türkçesini öğrenmek Kur’an alfabesini bildikten sonra 15 dakikadır. Temel Osmanlıcayı öğrenmek, evet bu kadar kolaydır.

Peki, insanlara zor gelen nedir? İşin hangi tarafıdır?

Günümüzde bir çocuk matematik öğrenmeye ne zaman başıyor, daha ilk sınıfta. Peki, yüksek matematik diye bir şey de var mı? Evet. Osmanlıca’nın da temel eğitimi ve ileri seviyeleri var. Öncelikle Osmanlıca öğrenmeye niyet edenler sondan başlıyorlar. Ya da başlatılıyorlar.

Bu işin alfabesinin öğretildiği ilk seviye sınıfları yok ülkemizde maalesef. Mesela ilköğretim birinci sınıfta Osmanlıca eğitim var mı? Yok. Onu geçtim lisede var mı? Orada da yok. Fakat anaokulunda İngilizce öğretimi yapılıyor!

 Ne demek istiyorsunuz tam olarak?

Demek istediğim şu: Osmanlıca öğrenimi bir süreçtir. En sondan başlayarak Osmanlıca öğrenilemez. Divani veya siyakat hatla yazılmış bir yazıyı siz bir öğrencinin önüne koyar ve “Oku!” derseniz, elbette okuyamayacak ve üzerine de gitmeyecektir.

Osmanlıca derginin bu noktada faydası nedir?

Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisi, bu işin başında olan herkesi dergiyi bitirdiğinde kolay okuma metinlerini okur seviyesine getirmektedir. Osmanlıcanın hayatın içinde, bizden biri olduğunu göstererek zor olmadığını basit kurallarla muhataba öğretme kabiliyetine sahiptir.

En önemli tarafı zihinlere yerleştirilen Osmanlıca öğrenmek zor fikrini tam  tersine çevirerek Osmanlıca öğrenmek çok kolaydır fikrini yerleştirme ve bunu uygulamalarıyla ispat etmiş bir çalışmadır.

Derginin içeriğinden bahsedebilir misiniz biraz?

Elbette. Dergi, esas itibariyle dört bölümden oluşmaktadır. Başlangıç ve harfler, kolay okuma metinleri, çevremizde Osmanlıca ve ileri seviye metinler. Dergiyi eline alan herkes kendi seviyesi ile alakalı bir şeyler bulabilecek dergide.

Bu sayı başlangıç olduğu için, çok daha basit ve başlangıç seviyesinde tuttuk. Fakat ilerleyen sayılarda daha geniş metinlere, hayatın içinden Osmanlıca karelere ve uzman kişilerin görüşlerine yer vereceğiz. Osmanlıca ile teraküm eden kültür hazinemiz ve muhafazasına yönelik yapılar hakkında çalışmalar ve onlara dönük kültürel bilgiler paylaşacağız.

Talepler beklentiniz doğrultusunda mı?

Bizim beklentimiz, insanların Osmanlıcayı kolay bir yolla ve severek öğrenmesini temin etmektir. Eğer buna katkı sağlayabiliyorsak kendimizi bahtiyar addederiz. Bununla birlikte ciddi manada talep aldık ve zaman zaman karşılamakta zorlandık. Fakat herhangi bir aksaklık olmadan temin ettik elhamdülillah.Osmanlıca dergi ile mülakat

Peki, geri bildirim alıyor musunuz? Ne tür dönüşler oluyor, müspet ya da menfi?

Dergi, sahasında ilk ve tek olmak hasebiyle ciddi ilgi gördü. İnceleyenler genelde müspet bulduklarını iletmekle birlikte böyle bir çalışmadan dolayı memnuniyetlerini dile getirmektedirler. Diğer taraftan müspet katkıda bulunan ve şunlar da olsa iyi olur diyenler de oldu. Sizin vesilenizle onlara teşekkürlerimi iletmek isterim.

Dergi belirli bir kesime mi hitap ediyor, yoksa herkes muhatap mıdır?

Elbette ki herkes muhataptır. Osmanlıca sadece üniversitelerde belirli bölümlerde okutulan bir ders değildir sadece. Bugün Hayrat vakfının Halk Eğitimi Merkezlerini merkez alarak icra ettiği Osmanlıca Kurslarında sertifika alan insan profilini incelediğiniz zaman ne demek istediğimi daha rahat anlayabilirsiniz.

Okuma yazma bilen her yaş ve meslekten insan bu dergi sayesinde Osmanlıcaya ciddi bir temel atacaktır. Yapacağı tek şey, derginin sayfaları araasında dikkatlice gezinmektir. Kendisini o harflerin manevi atmosferine bırakmaktır. Dergi bittiğinde, tünelden geçip yeni bir şehre gelen insan gibi olacaktır. Bir de bakmış ki Osmanlıca okuyabilir bir insan olmuştur.

Metin Bey, okurlarımıza son olarak iletmek istediğiniz bir şey var mı?

Başta sizler olarak herkese Osmanlıcaya ve Osmanlıca Eğitim ve Kültür Dergisine gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ederim. Geçmişini bilmeyen geleceğe ışık tutamaz. Geçmişin ve geleceğin anahtarı Kur’ana ait harflerde ve onunla teraküm eden kültürümüzdedir. Eğer istikbale dönükse yüzümüz sizleri Osmanlıca dergiye ama muhakkak bekliyoruz.

Metin Bey, vakit ayırdığınız için teşekkür eder, yayın hayatınızda muvaffakıyetler dilerim.

Asıl ben teşekkür eder, yedi senedir devam eden istifadeli ve istifazalı yayınlarınızdan dolayı sizleri tebrik ederim.

4 Yorumlar

  1. Öncelikler slm ben Osmanlica ogrenmek istiyorum bu bahsedilen dergiyi nerden temin edebilirim.Osmanlicayi okumaktan zihade ne anlatmak istedini ogrenmek istiyorum yani manasi.Saygilarimla

  2. Selam hocam üzerimde büyü musallat olup olmadığımı baktırmak istiyorum bi yardımcı olurmusunuz iyi değilim ailem dağılmak üzere

  3. Hocam ailem dağılmak üzere üzerimde büyü musallat varmı baktırmak istiyorum

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber