Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Yiyecek-İçecek / Kuzu eti yemek caiz mi?

Kuzu eti yemek caiz mi?

 • Kuzu Kesimi
Selamünaleyküm.. durup dururken kafama takılan bir şey var.. et yiyen biri olarak bu soruyu sormam ne kadar doğru olur bilemiyorum.. dedim ya kafama takıldı.. sadede geleyim.. kuzuların kesilip yenmesi artık beni rahatsız ediyor ki ben gerçekten kuzu eti almıyorum.. tamam dinimiz bazı hayvanlar dişında et yemeyi haram kılmamış, ama daha adı üstünde süt kuzusu denen o yavru kuzular nasıl kesilipte yenir anlamıyorum.. kaldıki bir kilo pirzola için kim bilir kaç kuzu kesiliyor.. [ ilginçtirki birde kuzu etinin pirzolası güzel oluyor.. )yani annesinden kopararılıp sırf biz yiyelim diye kesilen bu yavru kuzulara dinimiz nasıl yaklaşıyor.. anneye muhtaç bir hayvan kesilip yenirmi.. işte böyle düşününce artık et yemekte bana zor gelmeye başladı… eğer bana aydınlatıcı bir cevap verirseniz çok memnun olurum.. rabbimize emanet olun… hoşçakalın… Nalan Kasım

Değerli Kardeşimiz;

Süt kuzusu dediğiniz yavruların yaşı  en az 6 aydan küçük ise onu kesmekte yemekte zaten caiz değildir. Kuzunun kesilmesinden önce 1 yaşını doldurmuş olması tavsiye edilmekte, yahut 1 yaşında değilse de misâl (8 aylıktır ama 1 yaşında gibi sağlıklı olgunlaşmıştır) bu durumda da 6 aydan aşağı düşmemek kaydı ile kesmekte yemekte caizdir.

Bunun dışında, bildiğiniz gibi hayvanların yaratılış gayesi etiyle sütüyle, binekliğiyle derisiyle postuyla vesair çok çeşitli şekillerde insanlara hizmet etmesi içindir. Bundan öte düşünceler haddi aşmaya yakındır.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

8 Yorumlar

 1. “yavruların yaşı en az 6 aydan küçük ise onu kesmekte yemekte zaten caiz değildir.” hükmünün kaynağı nedir acaba? Çünkü ilmihal kitaplarında, kurbanlık hayvan gebe çıkarsa yavru da annesiyle birlikte kesilir diyor. Demek ki yavrunun kesimi caiz.

 2. Değerli Kardeşimiz;
  Anne kesildiğinde karnından yavru çıkarsa bu yavru yenir. Bu hüküm annenin kesilmiş olması ve yavrunun telef olmaması içindir. Bunun dışında 6 aylık olmadan önce kuzu kesimi asla caiz değildir. Hatta 6 aylık kuzu dahi olsa eğer çok zayıf ve çelimsiz ise o da kesilmez bir süre daha beklenir.

 3. Gerçekten bundan emin misiniz? Eğer eminseniz mutlaka kaynak göstermelisiniz.

 4. kuzu eti yenir kurallarına uyunca ALLAHIN Helal dedigini kimse yasaklayamaz

 5. Mustafa Güngör

  3-4 haftalık buzağı yenirmi

 6. Evet arkadaşlar bu konudaki deliliniz nedir? Hangi kaynaktan alıyorsunuz bu bilgiyi? Fetva verecekseniz senet ile konuşun lütfen..

  “Süt kuzusu dediğiniz yavruların yaşı en az 6 aydan küçük ise onu kesmekte yemekte zaten caiz değildir. Kuzunun kesilmesinden önce 1 yaşını doldurmuş olması tavsiye edilmekte, yahut 1 yaşında değilse de misâl (8 aylıktır ama 1 yaşında gibi sağlıklı olgunlaşmıştır) bu durumda da 6 aydan aşağı düşmemek kaydı ile kesmekte yemekte caizdir.”

 7. Kurban kesmekle başka zamanda hayvan kesmeyi birbirine karıştırmayın.

  Ya ilim ile konuşun ya da zanlarınız sizde kalsın.

  Konuşacaksanız nefsinizden değil bir ehl-i sünnet aliminin kitabından konuşun. Böyle fetva veren fakih var mıdır? Osmanlı’da böyle bir fetva olmuş mudur? Böyle fetva verilmiş ise de o fetva tercih edilmiş midir?

  Bunlarla konuşun lütfen. Sizin fikirleriniz, haram veya helal dedikleriniz kimseyi bağlamaz. Ancak Allah ve rasulünden gelen doğru ilim bizi bağlar.

  Ben herhangi bir kaynakta böyle bir bilgiye rastlamadım. Belki istihsanen ve adetlerle, insanlık icabı hassasiyetlerle örfen kerahat vardır denebilir. Bu da şer’an kerahat demek değildir.

 8. Bu yazıyı lütfen kaldırın… Bu fetvayı kimvermiş ise bir hata yapmış böyle birşey yok zaten kaynakta gösterememiş siniz gösteremezsinizde… Kuzu eti caizdir kaç aylık olduğu önemli değil… Kurbanlık olacaksa orası ayrı karıştırmamak gerek…

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön
ergene haber ogretmenler.org felsefe çorlu haber çift mekanizmalı perde