Anasayfa / Fetvâ / Ekonomi / Finans Kurumları / Katılım bankalarından ev kredisi almak caiz mi?

Katılım bankalarından ev kredisi almak caiz mi?

 • Katılım Bankalarından Kredi
Katılım bankalarından ev kredisi almak caiz midir? Hangilerinden kredi alınabilir? İsmail

Değerli Kardeşimiz;

Katılım bankalarından ev, araba gibi eşyalar için kredi almak caizdir. Kuveyt Türk, Albaraka Türk Türkiye Finans ve bu tür bankalardan kredi alınabilir.  Banka adı önemli değildir katılım bankası olması halkalivestelservisi.com önemlidir. Katılım bankalarına neden cevaz verdiğimizi okumak isterseniz .::Tıklayın::.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

Gelen Aramalar:kuveyt türk ev kredisi caiz mi,katılım bankasından ev almak caiz mi,katılım bankaları caiz mi,katılım bankalarından ev almak caiz mi,kuveyt türk caiz mi

7 Yorumlar

 1. Merhabalar;

  Öncelikle kredinin tanımını bulduğum bir siteden paylaşmak istedim:
  Kredi Nedir, Ne Demek
  Belirli miktardaki satın alma gücünün, belirli bir süre için ve geri verilmek üzere bir bedel (genellikle faiz) karşılığı gerçek ya da tüzel kişilere verilmesidir.
  “KREDİ” lafını kullanıp ve net bir şekilde caizdir demek ne kadar doğrudur acaba? Evet dini bilgimin belki de sizinle yarışamayacak kadar iyi olmayabileceğini kabul ediyorum. Ama bankacılığın kökeninde yatan faiz kavramını isim değiştirerek nasıl yok sayabiliyorsunuz? Hadi diyelim kredi kullanmak caiz ve faiz kullanmak değil de ticaret yapıyorsunuz, peki gecikme ceza oranı ne demek oluyor?

  Cevaplarınız ve ilginiz için teşekkürler, kırdıysam affola… Hayırlı Günler!

 2. Değerli Kardeşimiz;
  Katılım bankalarına takvaen cevaz vermiyoruz, bunlar da sadece fetva da caizdir. Fetva da neden caiz olduğu meselesine gelince, bu tür bankaların çalışma prensibi faiz bankaları gibi değildir. Ekonomi sistemimiz de enflasyon denen vakıa mezhep imamları döneminde de günümüzdeki şekilde olmasa da vardı. Öncelikle katılım bankaları yaptıkları ve yapacakları işlemlerde fetva alarak yapmaktalar, çeşitli işlemleri İslâm’a uygun olacak şekilde düzenleyip bu şekilde iş yapmaktadırlar. Daha iyi anlaşılması için detaylandıralım;
  Faiz bankaları, paranıza karşılık mevduat hesabı ile faiz verir. Paraya para verir, Katılım bankalarında ise kâr-zarar ortaklığı vardır. Kâr zarar ortaklığı İslâm’ın ticaret hükümlerine uygundur.

  Faiz bankaları kredi verir. Yani size parayı verir siz ne isterseniz yaparsınız. Katılım bankaları para vermez, ev yahut araba alınacaksa sizin yerinize alır (kişiyle de islami usüllere göre yazılı ve sözlü şekilde anlaşarak) siz ona borçlanmış olursunuz. İslam’da borç sistemi caizdir. Faiz karşılığı para alıp vermek ise caiz değildir.
  “Gecikme zammı” ne faiz bankalarında ne katılım bankalarında almak hiç bir şekilde caiz olmaz, ancak katılım bankasıyla ortaklık yapan kişi, başkalarından gecikme zammı alıyorlar diye sorumlu olmaz. Kişisel ortaklıkta bu böyledir.

  Biz takvaen ne faiz bankalarıyla ne katılım bankalarıyla (kişinin zorunlu kalmadıkça) iş yapmasını tavsiye etmiyoruz.

 3. Hocam hem caiz hemde takvaen uygun olmamasini aciklarmisiniz ev almak istiyorum ama harama bulasmak istemiyorum

 4. Yani takvaya cok fazla dikkat eden kisiler icin caiz olmaz ileri derecede supheli olan herseyden kacinan kisiler icin demek istedi sanirim hocamiz

 5. Araba kaskosunun vs. sigortaların haram olduğunu biliyorum. Ancak katılım bankaları da bahse konu bütün sigortaları yapmakta. Bu bile tek başına yapılan işlemlerin caiziyetini etkilemez mi

 6. Arkadaşlar katılım bankası demek reklama giriyor. Normal bir bankadan para aldınız parama faiz veriyor diye düşünüyorsanız. O zaman caiz değil ama bunlar saçmalık neden diyeceksiniz. Bankalar paranıza durduk yerde faiz vermiyor; Katılım bankalarında da olduğu gibi bir nevi anlaşma bu; siz bankaya para veriyorsunuz. Sizin yerinize paranızı kullanarak arsa, ev , bir şeyler alıp satarak veya bir inşaat işine yatırarak kar elde ediyor sonrada bu kar dan size payınızı veriyor. yoksa yata yata karpuz büyür sadece yani bankada size para verirken aynı şekilde düşünüyor ben kullansam o parayı şu kadar kar elde ederdim. Madem paramı kullanıyorsun sen bana ver bu parayı diyor. Madem caiz değil Müslüman olan ülkelerde neden banka var ve neden bankalarda Müslümanların paraları var. Bence bunlar televizyona çıkan millete kanaat diyen ve kendi zenginlik içinde yaşayanların saçmalıkları bunlar PEYGAMBER EFENDİMİZ zamanında da alışveriş , birbirine borç vermek yok muydu? inanmayın bunlara önemli olan her zaman niyettir. Kısaca faiz yiyorum dersen bilmeden konuşursan caiz değil ama bankanın senin paranı alışveriş için kullandığını ve bunun bir anlaşma olduğunu düşünürsen caiz.

 7. Arayın. 20 yıllık tecrübemle 2 saat okuyayım. Biiznillah kurtulun.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön