Anasayfa / Fetvâ / Helâl-Haram / Kul Hakkı / İnternetten oyun, film indirmek kul hakkı mı?

İnternetten oyun, film indirmek kul hakkı mı?

  • İnternetten Oyun, Film İndirmek
Selamun aleyküm 1.sorum 2-3 sene önce çıkan oyunları sadece oymanak için internnetten indirsem yine kul hakkına girermiyim 2.sorum tv de yayınlanmış film ve dizileri daha sonra internetten indirip izlesem kul hakkına girermiyim 3.sorum bazı siteler yasalara aykırı veya hak sahibinin izni olmayan oyunları veya filmleri sitelerinden kaldıracaklarını belirtiyorlar siteden kaldırılmayan oyun ve filmleri indirsem kul hakkına girermiyim cevabınızı bekliyorum teşekkürler.. Mehmet

Değerli Kardeşimiz;

1) Dağıtıp, çoğaltmak amaçlı olmadan, sadece oynamak amaçlı bir nüsha indirip kullanmak haram değildir.

2) Dağıtıp, çoğaltmak amaçlı olmadan, sadece izlemek amaçlı bir nüsha indirip kullanmak haram değildir. (Filmin içeriğinde haram var ise, zaten o filmi izlemek haramdır. Bu başka bir meseledir.)

3) Sitelerin yahut devletin kanunları, Dinin kanunlarını bağlamaz. Çoğaltıp satmak ticaretini yapmak durumu olmadığı sürece haram denilemez.

Özetle tüm bunları ticari amaçlı kopyalayıp çoğaltmak kul hakkına girer ve bir vebaldir. Kendi için bir nüsha almaya haram denilemez.

Ayrıca Lisanssız Program Kullanımı ile ilgili konuya da gözatabilirsiniz .::Tıklayın::.

Selam ve Dua ile

Nurulenvar Fetva Kurulu

Gelen Aramalar:internetten oyun indirmek caiz mi,internetten oyun indirmek kul hakkı mıdır,internetten film izlemek günah mı,internetten film izlemek caiz mi,internetten oyun indirmek günah mı

3 Yorumlar

  1. Allah senden razı olsun oyun indirmek günahtır korkusuyla eski indirdiğim oyunlar yüzünden günah işledim sanıyordum indirip oynamak gerçekten günah değil dimi??

  2. ama adam o oyunu zaten ticaret ypasın diye üretmemiş ki

  3. Hakkını arayan genc

    Nasil yani biz oyuna bir para verip satın alıyoruz adamlar orda korsan yazılımdan indirip oynuyor adalet nerede burada herkez ozaman korsan indirsin?!?

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön