Anasayfa / Fetvâ / Hayat / Eğitim / İbn-i Davud dünya düz diyor?

İbn-i Davud dünya düz diyor?

Kuranda dunyanin duz oldugu cikarimina vardigimiz ayetler mevcut (biz dunyayi yaydik ve serdik)
IbnI Davut yaptigi Kuran tefsirinde ilgili ayetleri dunyanin duz oldugu sonucunu cikarmistir ve bu sadece ibni davut haricinde baska alimlerde ayni sonuca varmistir.Fakat bilimsel olarak dunyanin bilimsel oldugu ispatlandiktan sonra kuran tesvirleri de degismistir. Sonra yapilan tefsirlerde bu aciklamalar cikartilmistir.

Eger Allah tarafindan mukemmel bir kitap indirildiyse bu kitapta dunyanin seklinin tam olarak farkli anlamlar cikarilabilecek ayetler yerine herkesin ayni anlami cikaracagi apacik ayetler gonderilemezmiydi. Ornegin dunya kutuplardan basik ekvatordan sisik oldugu belirtilemezmiydi. Inanmayan bi insan icin yeterince karisik ve farkli anlamlar cikarilabilen hatta zaman zaman inanan insanlarin dahi supheye dusurebilecek kadar farkli anlamlar cikarabilecek ayetlerin olmasi ve bununla insanin test edilecek olmasi ne kadar adildir. Cunku Allahtan gelen daha acik net bilimsel her devirde icinden farkli anlamlar cikarilamayacak bazi bilimsel gelismelerin daha onceden Kuranda bu bilgi var denilerek zorlama anlamlar cikarmak bu kitabin mukemmel oldugunu ne kadar gosterir. Emre

Değerli Kardeşimiz;

Baştan aşağı yanlış bilgiler edinmişsiniz ve yanlış bir metotla gidiyorsunuz. Nerden tutsak elimizde kalır. Örneğin, İbn-i davud’un “Biz dünyayı yaydık ve serdik” ayetini dünya düz manasına geldiğine çıkardığını nerden çıkardınız? İbni Davudtan tefsirinden alıntı yapıyorsunuz ancak böyle bir ifade yok? Tefsir incelemeleri için, öncelikle sağlam bir arapça gramer bilmeniz bunun yanında arapça dilini iyi bilmeniz gerekir. Bunlar da yetmez, tefsir usülü bilmeniz gerekir. Bunları öğrenmek elbette yıllar alır ancak biz sizin öğrenmenizi beklemeden peşinen söyleyelim.” Ne ibn-i Davud ne de başka bir alim dünyanın düz olduğunu iddia etmiştir.” Bahsettiğiniz “Biz dünyayı yaydık ve serdik ” tarzında bir ayette yoktur. Ancak “biz yeri yaydık, yeri döşedik” gibi ayetler mevcuttur ki bu ayetlerde dünyanın yuvarlak olması ile çelişmiyor.  Kısacası dünya düz diyen tefsirler olmadı ki, daha sonradan değiştirilenler olsun.  Kaldı ki diyelim ki böyle düşünen bir alim var, böyle düşünmeyen de on alim var.  Neden bir alimin görüşünü islam’a mal edelim? Alimler, peygamber değildirler. Kur’andan çıkardıkları da ayet gibi kesinlik ifade etmez. Kur’anın mucizelerinden biri de her asıra bakmasıdır. Her asırda bilimsel gelişmelerle Kur’anın irtibatı bulunmuştur ve bulunacaktır. Kur’an 1400 yıl evvelden Güneşin ve ayın kendi yörüngelerinde yüzdüğünü söylüyor. Demir’i indirdik diyor.İki su birbirine karışmaz diyor. Bu ayetlerin tam mahiyetini bu yüzyılda bilimsel gelişmelerle anlayabildik. Daha beklenenler var, Kur’anda bilim insanlarının ışınlanma dedikleri olay 1400 yıl evvelden geçiyor. Bunları kim inkar edebilir?  Bu konuda yazacak çok şey var ancak uzatmayalım. Daha detaylı bilgi için Doktor Haluk Nurbaki’nin ” Kur’anın harika mesajları” kitabını okumanızı tavsiye edelim. Ufkunuzu açacaktır.  Okuyun, gelişin. Kuran ile bilim hiç bir zaman çelişmez. Bilimi de yaratan Allah’tır. Bilim Din’in evladıdır, oğludur. Ufkumuzu genişletelim.

Selam ve Dua ile

Nurûlenvar Fetva Kurulu

Bir yorum

 1. Selamlar,
  Dünyanin yuvarlak oldugu iddalarinin tamami cürütültü, ve dünyanin düy oldugu iddalari cürütülemiyor. Bu meydana cikip kitlelere yayildiginda, tüm alimler aslinda düz oldugunu ima etmistir derseniz, alimlere olan itibari yerle bir edeceksiniz.

  Kuran”daki ayetlere bakildiginda dünyanin hareketi ile ilgili bir detay bile bulamazsiniz, fakat ay ve günesin yörüngelerinden ve birbirine yetisemeyeceklerinden bahis vardir, baska bir ayette ise Yeryüzüne düsmemesi icin Gögü Allah”in tuttugu bildirilir, küre dünya modeline göre bu ayetler sacmalik olur, düz dünya modeline ise oturur.

  Bilimsel yalancilari ve kitleleri memnun etmek isteyip kinanmaktan korkonlar bu gercekleri saklar yada kulaklarini tikar. Dünya düzdür ay ve günes üzerimizde dönerler küre dünya iddasinin uydurma evreninin her yeri tutarsizliklarla doludur, sadece bi acaba deyip sorgulamak bunu anlamaya yeter.

  Kuran vahiydir yani kesin bilgidir inanani icin, kendini sürekli yalanlayan bilime göre ayetler takla attirilmaz. mümin bunu yapmaz. Evrenin genisledigi ayeti tam bir takla attirmadir, ayette gecen genisletme kelimesi acik ellilikle genis yaratilmistir manasini tasir, diger ayetteki yer ve gök bitisikti biz onlari ayirdik ifadesi de big bang sacmaligina yamanamaz, bigbang iddasinda baslangicta ne yer ne de gök var ki birlikte olup ayirilsin, gunduz ve gecenin sarilmasi da bir metafordur, tefsir ilmi yapanlar bunu bilir.

  Din adamlari ve bilim adamlari rab edinilirse durum cok karmasik olur, dünyanin küre olmasi iddasi hazirlikli bir plan ve insanin kendini önemsiz hissetmesi üzerine kurulmustur. Matematikle ile de örtüsmez en temel iddalari bile misal: Isik jizi gecilemez derler evrenin yasina 13,5 milyar yil derler evrenin capinada 94 milyar isik yili derler ve hepsi bir noktadan yayildi derler, bu sacmaliga inandirirlar insani sacma bir enflasyon teorisi uydurup binlerce rakami yanyana getirip formüldür denilen laf kalabaliklari ile sacmaliklarini örtmeye kalkarlar.

  Merkezcil ivmeyi evren modelinde yok sayarlar. Bunlarin sahtekarliklarini anlamak icin cok basit gözlemler ve hesaplar yetmektedir. Sadece süslü konusmalari ile sacmaliklarini yuttururlar dinleyende onlari adam sanir.

  Bilim adamlarinin sacma teorilerini vahiy üstünde tutup, vahyi onlarin yalanlarina uydurmak müminlere yakismaz.

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacakBaşa Dön