Anasayfa / Rîsâle-î Nûr / Hacı Hâfız Said Nuri Ertürk (r.a)

Hacı Hâfız Said Nuri Ertürk (r.a)

Said Nuri Ertürk İmajı Hocaefendi’nin babası Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin yakın talebelerinden Hafız Mustafa idi. Risâle-i Nur’ları okumanın, yazmanın yasak olduğu yıllarda (1940’lı yıllar) Said Nuri Ertürk (r.a) henüz 7 yaşlarında iken çocuk denecek yaşta Risâle-i Nur’ları neşretmeye başlamıştı.  Bediüzzaman Hazretlerine hediye ettiği “Altıncı şua” adlı eseri yazdığında henüz yedi yaşında idi.

Bu hediyeden oldukça memnun olan Bediüzzaman Hazretleri Emirdağ Lahikası adlı eserinde ondan şöyle bahseder; “Ve çalışkan mübareklerden ve Nurların neşrine çok hizmet eden Hafız Mustafa’nın yedi yaşında iken Altıncı Şuâyı ve bana bir mektup yazan tam mübarek, mâsum mahdumu, burada, mâsumlar içinde Nurlara bir iştiyak uyandıracak. Onun namı Said Nurî olmalı; Nursî köydür, mânâsız olur. ‘Sin’ olmasın, yalnız ‘ye’ olsun  tâ Nurlara alâkasını göstersin. Daha çok şeyler yazacaktım, fakat başımda çok vazifeler ve işler bulunmasından kısa kesmeye mecbur oldum.” diyerek ismini Said Nuri olarak değiştirmiştir.

Gençlik yıllarında da, Bediüzzaman Hazretlerinden çok defa dersler alan Said Nuri Ertürk (r.a), Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin vefatından sonra, hem Risâle-i Nur’da ki işaretler, hem mahkeme zabıtları, hem de Bediüzzaman Hazretleri’nin sözlü beyanları ile talebelerinin başına üstad olarak bıraktığı Ahmed Hüsrev Altınbaşak (r.a) yanında hizmete devam etti. Tıpkı bir kısım nur talebeleri gibi o da çok defa İman ve Kur’ân hizmetlerinden  dolayı hapislerde yattı. Ahmed Hüsrev Altınbaşak (r.a) vefatının ardından, onun yazılı vasiyeti üzerine hizmetin başına geçti.

 

Said Nuri Ertürk ra

Said Nuri Ertürk ra

İman hizmetlerine ve Kur’ân’a olan bağlılığı, sadakati ile hizmeti siyasete alet etmeden, taviz  vermeden maddi manevi hiç bir çıkar çarklarına sokmadan hizmet etmiş, binlerce takva ehli talebe yetiştirmiştir.

Hacı Hafız Sadi Nuri Ertürk Hocaefendi (r.a) halen hizmetin başındadır. Allah ebeden râzı olsun. Amin.

Gelen Aramalar:said nuri ertürk,Yazicilar cemaati,Yazici cemaati,said nuri ertürk kimdir,nur cemaati yazıcılar

Bu konuyla ilgili Yorum Yapın

Mailiniz yayınlanmayacak

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Başa Dön